Yavru köpek fiyatları ve satılık yavru köpek ilanları

MerhabaBen Büşra

Pati Dünyama Hoş Geldiniz...

Yavru Köpek Bakımı

Evcil hayvanların çocuklara etkisi

Çocukların duygusal, sosyal, fiziksel ve bilişsel gelişiminde evcil hayvanlar önemli bir role sahiptir. Çocuklar evcil hayvanlarla bağ kurarak duygularını, korkularını, öfkelerini daha rahat ifade edebilmekte, sosyalleşmekte, yardımlaşma ve bağlılık duygusunu da öğrenmektedir.

Çocuklar kendilerine koşulsuz sevgiyle bağlanmasına ihtiyaç duyar. Evcil hayvanlar da koşulsuz sevgi verir, karşısındakini yargılamaz. Evcil hayvanların çocukların duygusal, sosyal, bilişsel ve fiziksel gelişimine birçok etkisi bulunur.

Yavru köpek çocukları olumlu yönden etkilemektedir.

Çocukların dili oyundur, oyuncaklardır. Çocuklarla, çeşitli oyun ve oyuncaklar aracılığıyla bağ kurabiliriz. Örneğin çocuklara bir şeyler öğretmek amacıyla hayvan figürlerinden faydalanırız. Bu oyuncaklar sayesinde çocuklar sırlarını paylaşabilir, kızgınlığını, duygularını daha rahat ifade edebilirler.

Evcil hayvanlar da bunlara öncelik tanır. Hayvanları taklit etmek, örneğin onlar gibi zıplamak, atlamak, hareket etmek çocukların vücut koordinasyonları ve kas gelişiminde de önemli rol oynar.

Hayvanlarla bağ kurmak sosyalleşemeyen çocuklara fayda sağlıyor 

Çocuklar hayvanlarla bağ kurduklarında duygularını, korkularını, öfkelerini daha rahat ifade edebiliyor. Sosyalleşme eğilimi gösteriyorlar. Evcil hayvanların hepsi değerlidir fakat köpekler ile etkileşimde olan çocukların daha çok bağ kurdukları ve psikolojilerinin daha fazla olumlu yönde geliştiği gözlemlenmiştir.

Hayvanlarla bağ kurmak kendini ifade etmekte zorlanan, duygularını içinde bastıran, yalnızlaştıran, sosyalleşmekten çekinen, kardeş rekabeti oluşan çocuklara çok büyük fayda sağlıyor.

Bu çocuklar hayvanlarla vakit geçirmekten keyif aldıkları için kendilerini iyi hisseder. Öfke ve saldırganlık davranışlarıyla karşı karşıya kalınan çocuklara da aynı şekilde hayvanlarla bağ kurdurmak empati ve sevginin oluşturulmasında etkili yollardan biridir.

Uzmanlar ailelere çocuklarının hayvanlarla iletişiminde fırsat vermesini ve onları desteklemesini öneriyor. Evde evcil hayvan besleme fikriniz varsa bunu da deneyimleyebilir, çocuğunuzun üzerindeki etkisini olumlu açıdan keşfedebilirsiniz. Evcil hayvan çocuğunuzu yargılamadan, sonuç almadan rahatlatacağından ötürü en iyi arkadaşı olabilir.

Yavru köpekler

Leave a comment